Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29
Omezení provozu škol do 11. dubna 2021
30
Omezení provozu škol do 11. dubna 2021
31
Omezení provozu škol do 11. dubna 2021
1
Omezení provozu škol do 11. dubna 2021
2
Omezení provozu škol do 11. dubna 2021
3
Omezení provozu škol do 11. dubna 2021
4
Omezení provozu škol do 11. dubna 2021
5
Omezení provozu škol do 11. dubna 2021
6
Omezení provozu škol do 11. dubna 2021
7
Omezení provozu škol do 11. dubna 2021
Zápis do 1. třídy školního roku 2021/2022
8
Omezení provozu škol do 11. dubna 2021
9
Omezení provozu škol do 11. dubna 2021
10
Omezení provozu škol do 11. dubna 2021
11
Omezení provozu škol do 11. dubna 2021
12
Návrat žáků celého 1. stupně ZŠ od 12.4.2021
Návrat předškolních dětí do MŠ od 12.4.2021
13 14 15 16
Seznam přijatých dětí do 1. třídy 2021/2022
17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Drobečková navigace

Úvod > > Pracovní listy pro děti

Pracovní listy, omalovánky, tvoření, pohybové aktivity, pohádky či písničky

DEN ZEMĚ

Tento týden si budeme vyprávět o naší planetě, jak vypadá, o přírodě, jak se o ni starat, jak se v ní chovat, abychom ji ochraňovali a hezky se nám zde žilo.

My všichni žijeme na planetě, která se jmenuje Země. Naše Země je kulatá. Je kulatá jako míček, který máte určitě všichni doma. A vypadá takhle:

země.jpg

Výroba planety Země

A co kdybychom si tu planetu vyrobili společně, co vy na to? Budeme potřebovat čtvrtku. Poprosíme maminku, aby nám narýsovala, nebo jen nakreslila kruh, kdo by zvládl sám, může zkusit sám. Pak si připravíme temperové barvy: stačí zelená, modrá, žlutá a bílá a od každé barvy si trošku vytlačíme na čtvrtku. Vezmeme štětec, kdo nemá štětec, použije prstíky, a rozetřeme barvy po ploše papíru. Můžeme se inspirovat touto naší planetou na obrázku. Dále necháme zaschnout a po zaschnutí vystřihneme. A máme hotovo.

Země je velká, barevná a všichni na ni žijeme. Ale nejsme tu samotní. Jsou tu s námi i zvířátka, různé rostliny a spousty dalších věcí. A aby se nám tu všem společně dobře žilo a dařilo, musíme se o tu naši Zemi pořádně starat. Je to podobné, jako když jsme doma a pomáháme mamince s úklidem, nebo, když zaléváme květiny, házíme odpadky do koše, utíráme prach, zametáme podlahu atd. Doma, to je jako naše maličká planeta. A svůj pokojíček si také musíme pravidelně uklízet, aby se nám tam líbilo, nebo ne? Teď se tedy vydáme do svého pokojíčku a podíváme se, co by se v něm dalo udělat, aby byl pěkně uklizený. Daly by se třeba poskládat hezky hračky? Nebo bychom mohli poprosit maminku o hadřík na utření prachu, nebo bychom také mohli vyluxovat. To já dělám strašně ráda, hraji si, jako by byl vysavač velký drak a jedl všechny ty nečistoty, které se na podlaze objeví. Zkuste to, je to legrace.

 

Procházka s úklidem

A tak, jako se staráme a uklízíme v pokojíčku, aby nám tam bylo dobře, tak se také staráme přeci o přírodu. Když jdeme třeba na procházku, nikdy neodhazujeme žádné odpadky. Ty přeci patří do odpadkového koše, a ne někam do lesa, kde by je mohla sníst nějaká zvířátka. Ale když se podíváte kolem sebe na procházce, určitě uvidíme mnoho věcí, co tam nepatří. Tak třeba, až půjdete s tatínkem na procházku, vezměte s sebou tašku a gumové rukavice a cestou můžete trošku pomoci uklidit alespoň kousíček přírody. Domluvte se s tatínkem, že vždy ukážete na nějaké odpadky a tatínek vám řekne, jestli je můžete sebrat, nebo jestli je to pro vás nebezpečné a raději je sebere sám. Až budete mít plnou tašku, bude na vás, abyste našli co nejrychleji nějakou popelnici a odpad vyhodili tam, kam patří.

Třídění odpadu

 země7.jpg

 třídění plast.jpgtřídění papír.jpgtřídění sklo.jpgtřídění kov.jpgtřídění bio.jpgtřídění popelnice.jpg

A protože je toho odpadu hodně, musíme ho trochu roztřídit. Například papír určitě s maminkou házíte do modré popelnice. Do žluté popelnice házíte plast. To jsou např. láhve od vody, igelitové sáčky, tašky apod. A do zelené házíte sklo. Třeba sklenice od kompotu, od okurek, rozbitý skleněný talíř apod. Do hnědé popelnice házíme např. posekanou trávu, shrabané listí, ohryzek od jablka atd. A co neroztřídíme, hodíme do popelnice na směsný odpad. Pokud budeme takto třídit, ze tříděného odpadu se může vyrobit např. nový papír, papírové obaly na vejce, noviny a další potřebné věci. Z roztříděného plastu se dá vyrobit třeba zahradní nábytek, nové lahve, fleecová mikina, výplně bund apod. Ze skla se dále vyrábí nové sklo, nebo pěnové sklo, užívané ve stavebnictví. Aby se nám to dobře pamatovalo, naučíme se hezkou básničku.

 

Básnička

Třídíme odpad

Ten, kdo vůbec líný není, rád se pustí do třídění.

Všichni jistě dobře víme, jak odpadky roztřídíme.

Prozradím vám k tomu více – jsou barevné popelnice.

Modrá, ta je papíru, vyrobená na míru.

Nedejte se žlutou zmást, do ní patří jenom plast.

A staré sklo, pokud máme, do zelené vždycky dáme.

země9.jpg

 Pracovní listy a omalovánky:

 1618475494476.jpg1618475494484.jpg1618475494491.jpg1618475494499.jpg

 

 1618475494507.jpg1618475494514.jpg1618475494522.jpghledání dvojic.jpg

co do řady nepatří.jpgkarton.jpgspojovačka omalovánka.jpg

papír časák.jpgpetka.jpgzemě11.jpg

sklo pepa.jpgTřídíme odpad PL.pngzemě13.jpg

 

Ochrana přírody

A teď se vás zeptáme, chodíte rádi na procházku třeba do lesa, nebo k potoku, nebo na louku, nebo se proběhnout do parku, na zahradu?

Že chodíte? To je super. Ale určitě nepůjdete na procházku třeba do lesa, kde budou všechny stromy pokácené, že ne? Je pravda, že se les také musí čistit a uklízet nejen od odpadků, ale také od suchých a nemocných stromů, to ano. Jenže lidé někdy kácí hodně stromů hlavně pro peníze. Ale kdyby to udělal každý, neměli bychom v lese stromy žádné. Proto musíme dosazovat stromky, keře, další rostliny, které jsou nejen krásné, ale také vyrábějí kyslík, který dýcháme, a nejen my lidé, ale také zvířata. Takže se musíme o přírodu pěkně starat a také se k ní musíme naučit hezky chovat. Teď vám dáme pár otázek a jsme zvědavé, jestli zodpovíte správně a odůvodníte svou odpověď, stanete se tak přáteli přírody.

Otázky pro přítele přírody

 1. Můžeš v lese křičet?
 2. Můžeš kopat do mraveniště?
 3. Můžeš ničit pavučiny pavoučkům?
 4. Můžeš trhat listy ze stromů?
 5. Můžeš z lesa odnášet mláďátka?
 6. Můžeš vybírat z hnízd vajíčka?
 7. Můžeš lámat živé větvičky?
 8. Můžeš kopat do hub?
 9. Můžeš trhat broučkům nožičky?
 10. Můžeš odhodit v lese sáček od svačiny, žvýkačku, noviny?
 11. Můžeš v lese odhodit střepy od skleněné láhve?
 12. Můžeš něco vyrývat do kůry stromů?
 13. Můžeš v lese rozdělávat oheň?

 Určitě jste všichni odpověděli správně a příroda vás bude mít moc ráda.

Je velmi důležité, abychom se pěkně o přírodu starali, protože je důležitá nejen pro nás lidi, ale i pro zvířátka. Kam by šla zvířátka bydlet, kdyby se vykácely všechny stromy, kdyby se všude postavily domky a obchoďáky? Myslíte, že by mohlo třeba prase divoké bydlet u nás v obýváku? Ne, ne, tam by se mu určitě nelíbilo. Lesy, louky, pole, zahrady, potoky, řeky, rybníky, oceány, pralesy, pouště, atd.  to jsou domovy pro mnoho živočichů, bez kterých by byl život tak nějak chudý.

 země5.jpgzemě4 (2).jpgzemě6.jpg

 

Procházka v lese

Až půjdete s rodiči na procházku do lesa, pečlivě se dívejte kolem sebe, bedlivě poslouchejte, protože les umí zpívat. Stačí zavřít na chvilku oči a zaposlouchat se. Řekněte mamince, co slyšíte, co vidíte a co cítíte. Každý strom, hlína, keř, květina v lese voní.

Mám pro vás pár úkolů na procházce:

 1. Ukaž mamince sedmikrásku.
 2. Dej si do batůžku jeden kámen, který najdeš po cestě.
 3. Ukaž na něco žlutého a červeného.
 4. Najdi v lese strom listnatý a jehličnatý.
 5. Víš, jakou má barvu bříza? Je to listnatý nebo jehličnatý strom?
 6. Zkus najít po cestě nějaké stopy zvířat.
 7. Najdi pavučinu.
 8. Zavři oči a zaposlouchej se, slyšíš nějakého ptáčka?
 9. Má ptáček srst nebo peří? Má 4 nohy, nebo dvě?
 10. Která zvěř žije v lese?
 11. Až přijdete k dubu, zazpívej nějakou písničku, kterou máš rád.
 12. Řekni, co všechno je v lese zelené?
 13. Žije v našem lese žirafa?
 14. Uhodneš, kdo jsem? Mám čtyři nohy, jsem tmavě hnědý, mám dlouhé štětiny, mám rád bukvice, žaludy, lesní plody, kořínky, ale i brambory, myšky. Má mláďátka mají na sobě proužky, rád ryji rypákem v zemi a myslivci mě rádi střílí. Víš, kdo jsem? ……………(prase divoké)
 15. Až uvidíš na zemi ležet větvičku, zarecituj básničku.
 16. Až uslyšíš šumění listů, napočítej do 10ti.
 17. Smíš rozdělat sám oheň? Proč?
 18. Můžeš sahat na mrtvé zvíře? Proč?
 19. V lese rostou lesní plody, jmenuj alespoň jeden druh.
 20. Otázka pro tatínka. Tatínku, čti sám pro sebe. Zanotuj píseň: „Já do lesa nepojedu, já do lesa nepůjdu“ a dítě musí poznat, o jakou písničku jde.

Splnil jsi všechny úkoly, gratulujeme. Na kamínek, co neseš v batůžku, můžeš doma něco nakreslit.

Písnička: „Já do lesa nepojedu“

Já do lesa nepojedu,

já do lesa nepudu.

Kdyby na mě hajný přišel,

on by mě vzal sekyru.

Sekyra je za dva zlatý

a topůrko za tolar.

Kdyby na mě hajný přišel,

on by mě to všechno vzal.

 

Pěstování rostliny

A co kdybychom si teď zkusili vypěstovat nějakou rostlinku, co říkáte? Že ano, tak to je paráda. Jdeme na to. Až půjdete s maminkou nakoupit do obchodu, poproste ji, aby vám koupila semínka např. řeřichy, nebo pažitky, nebo nějaké květiny. Nyní je pravý čas, kdy prodávají téměř v každém obchodě semínka.

Budeme potřebovat:

 • Květináč s podmiskou (kdo nemá, stačí kelímek od jogurtu s dírou dole)
 • Zeminu (stačí hlína z venku)
 • Semínka
 • Vodu

Do květináče dáme hlínu, zalijeme vodou. Nasypeme semínka a posypeme trochou hlíny, abychom je trošku přikryli. Trochu navlhčíme a dáme na teplejší místo, s dostatkem světla, abychom růstový proces urychlili. A teď už jenom čekáme, sledujeme a každý den zvlhčujeme. Tak, takhle se sejí nové rostlinky.

A nezapomeňte, každá rostlina potřebuje sluníčko, to mu dává světlo a teplo, vodu, aby nám neuschla a živiny, ty si naše rostlinka vezme z hlíny.

 

Šetření vodou

Naší přírodě by také pomohlo, kdybychom šetřili více např. s vodou. Voda je velmi vzácná tekutina. Lidé by bez vody nepřežili a ani zvířata a rostliny. Ano, všichni potřebujeme vodu. Tady máme vody dost, teče nám z kohoutku, a tak si jí občas málo vážíme. Vzpomeňte si třeba, když vám doma netekla voda. To byl najednou problém. Voda je ale třeba i k vaření, mytí, koupání, sprchování, k splachování toalety, k zalévání květin, zavlažování zeleniny, ovoce atd. Ono to vypadá, že máme vody dost, ale není tomu tak, je jí málo a tak, když si půjdeme třeba umýt ruce, pustíme ji jen na chvilku a zbytečně s ní neplýtváme. Nebo když se jdeme sprchovat, tak nebudeme stát ve sprše hodinu, ale budeme se snažit osprchovat co nejrychleji.

 

Zajímavosti ke shlédnutí i poslechu:

https://www.youtube.com/watch?v=rjLDFNpU7uA
Odkaz Míša Růžičková - Popelář

Pohádka - Byla jednou jedna planeta - díl Naše země
https://www.youtube.com/watch?v=InKGm_naVcA

Prasátko Peppa - Recyklace
https://www.youtube.com/watch?v=ZmNDn5jgoAc


ČT Edu - Třídíme odpad: Papír
https://edu.ceskatelevize.cz/video/7940-tridime-odpad-papir?vsrc=vyhledavani&vsrcid=t%C5%99%C3%ADd%C4%9Bn%C3%AD+odpadu

                        Plast
https://edu.ceskatelevize.cz/video/8187-tridime-odpad-plast?vsrc=vyhledavani&vsrcid=t%C5%99%C3%ADd%C4%9Bn%C3%AD+odpadu

                        Nápojový karton
https://edu.ceskatelevize.cz/video/8188-tridime-odpad-napojove-kartony?vsrc=vyhledavani&vsrcid=t%C5%99%C3%ADd%C4%9Bn%C3%AD+odpadu

                        Sklo
https://edu.ceskatelevize.cz/video/8680-tridime-odpad-kam-se-sklem?vsrc=vyhledavani&vsrcid=t%C5%99%C3%ADd%C4%9Bn%C3%AD+odpadu

                        Vybité baterie
https://edu.ceskatelevize.cz/video/8857-tridime-odpad-kam-s-vybitymi-bateriemi?vsrc=vyhledavani&vsrcid=t%C5%99%C3%ADd%C4%9Bn%C3%AD+odpadu

                        Slupka od banánu
https://edu.ceskatelevize.cz/video/8856-tridime-odpad-kam-se-slupkou-od-bananu?vsrc=vyhledavani&vsrcid=t%C5%99%C3%ADd%C4%9Bn%C3%AD+odpadu

                        Kovové předměty
https://edu.ceskatelevize.cz/video/8395-tridime-odpad-kovove-predmety?vsrc=vyhledavani&vsrcid=t%C5%99%C3%ADd%C4%9Bn%C3%AD+odpadu

 

ZVÍŘÁTKA V ZOO

V tomto týdnu se vypravíme za zvířátky do ZOO. Přiblížíme si jaká zvířata můžeme v ZOO vidět, jejich jména, vzhled, básničky a písničky o zvířátkách.
Připravily jsme pro Vás cvičení, básničky, písničky a pohádky, které si můžete pustit přes webové stránky a naše odkazy. Také pár nápadů na výrobu zvířátek a pracovní listy.

Chápeme, že v této nelehké době je návštěva ZOO pro některé nereálná, ale nezoufejte, některá ZOO mají na svých stránkách online kamery ve výbězích zvířat. Přikládáme pár odkazů a tak můžete sledovat zvířata z pohodlí domova.

Přejeme příjemnou zábavu.

 

Online kamery ze ZOO:

https://www.zoo-hodonin.cz/kamery

https://www.zoobrno.cz/prime-prenosy

https://www.zoousti.cz/nenechte-si-ujit/webove-kamery?cam=2

Pořad z české televize
https://edu.ceskatelevize.cz/video/5253-co-vime-o-zviratech-ze-zoo?vsrc=predmet&vsrcid=priroda%7Epredskolni

Pohádky a písničky (Žofka, Míša Růžičková - Sloník Toník, ZOO)
https://www.youtube.com/watch?v=jw48nxoDPBE
https://www.youtube.com/watch?v=gIxsLSJCwmo&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=ssVoM0tJN58

 

6.png7.png3.png10.png

1.png 5.png4.png2.png 11.pngnajdi shodný obrázek.jpgseřadit podle velikosti.jpgpracovní list afrika - hlava + nony.jpg

žirafa rozdíly.jpgIMG-20210406-WA0042.jpg8.png9.png

 

 

 

DOMÁCÍ ZVÍŘÁTKA

Všem přejeme krásný den, tento týden jsme si pro Vás připravily inspiraci na téma- Domácí zvířátka. Hned nás napadá jedna moc hezká písnička, tak si jí jdeme zazpívat- ,,Když jsem já sloužil.“ - https://youtu.be/xpi_uepPNww

                                                                                                                                                LIDOVÉ PÍSNĚ SE ZVÍŘÁTKY:

unnamed.jpg                               pásla ovečky.jpg  skákal pes.jpg

MALOVANÉ ČTENÍ:

b86ed6fd6b578974fe628ae26d0abdd1.jpg

ŘÍKANKY nejen s pohybem:

     IMG-20210403-WA0009.jpg       IMG-20210403-WA0000.jpg    c5714048c562921759ff3a718be4cf9e.jpg

 

HRA: KDO JSEM?

Poproste maminku, tatínka, babičku, dědečka nebo klidně i staršího sourozence, aby si s vámi zahrál tuto hru.

Jde o to si vybrat jedno zvířátko, například kočičku. Ale nesmíte to prozradit, jen mňoukat a maminka nebo ten, s kterým to hrajete, musí uhodnout jaké zvířátko jste. Pak si to můžete vyměnit a hádat budete zase vy.

 

DALŠÍ NÁMĚTY K ČINNOSTEM:

2f3c6eba4d68d05a1ab6cd0d4e13fe7c.jpg      8d4fd896e2f3d3741782159ddd9105e6.jpg    fece4a32f3c5e918c8e580bb4731b2a0.jpg    IMG-20210331-WA0020.jpg    IMG-20210331-WA0031.jpg       IMG-20210331-WA0049.jpghusa.jpg    IMG-20210331-WA0044.jpg   IMG-20210331-WA0045.jpg

 

SKLÁDÁNÍ Z PAPÍRU:

47e455a032d9544c3c4b3c4d3b124390.jpg    prasátko.jpg   celé tělo.jpg

 

HLEDÁNÍ ROZDÍLŮ:

images6.jpg   images3.jpg